Aké pomôcky vybrať?

Zoznam školských potrieb, ktoré je potrebné  dieťaťu zabezpečiť pred nástupom do školy, sa predloží  pri zápise do základnej školy. Každá škola môže mať vlastné požiadavky a špecifiká. Zároveň bude rodič  informovaný i o poplatkoch, v prípade, že niektoré školské potreby (napríklad zošity) objedná a zabezpečí škola sama.

Netreba zabudnúť ani na to, že dieťa by malo mať svoje veci podpísané.. Môže sa stať, že zabudne i samo, ktoré sú jeho veci

Dieťa by malo mať doma i svoj vlastný stôl, kde si bude môcť robiť domáce úlohy a učiť sa. Osvetlený by mal byť z ľavej strany a dieťa by malo pri ňom sedieť tak, aby sa nehrbilo alebo inak nekrčilo.

• Aktovka, školská taška

Výber školskej aktovky nie je vôbec jednoduchý, treba prihliadať aj na životnosť výrobku, kvalitu, zdravotné hľadisko (dajú sa kúpiť anatomicky tvarované aktovky), cenu, ale aj napríklad váhu, rozmery, praktickosť výrobku (či aktovka má samostatný priestor na desiatu, či má miesto na fľašu s vodou) a pod.

• Peračník

Je vhodné zabezpečiť dieťaťu peračník, do ktorého dieťa nebude mať problém uložiť si nielen pero, ceruzky, ale i náhradné perá, strúhadlo, gumu, prípadne viacfarebné ceruzky či pastelky. Žiaci v prvom ročníku pomerne veľa kreslia, je vhodné, aby dieťa malo dostatočný výber farieb pri kreslení. Nepotrebuje však celé farebné spektrum, ide skôr o to, aby malo k dispozícii okrem základnej červenej, modrej a žltej napríklad i oranžovú, fialovú, hnedú, zelenú, ružovú, čiernu a bielu.

• Pero

Vyrábajú sa rôzne druhy plniacich „bombičkových“ pier, so špičkou typickou pre plniace perá alebo so špičkou, ktorá sa používa pri klasických guľôčkových perách. Táto je vhodná pre dieťa, ktoré pri písaní priveľmi tlačí. Rodič by mal počítať s možnosťou, že nové pero bude potrebné kupovať dieťaťu pomerne často. Dieťa môže pero stratiť, zlomiť, ohnúť alebo inak znehodnotiť.

• Ceruzky

Vhodné sú ceruzky, ktoré sa nelámu. Sú síce o niečo drahšie, ale keďže sa dieťa ešte nevie dôkladne postarať o svoje veci, to vyjde rodiča v konečnom dôsledku lacnejšie. Dieťa bude potrebovať obyčajné ceruzky (počet spresní škola, približne 2 – 3 kusy) i farebné. Vhodnejšie sú klasické drevené ceruzky, nie pastelky alebo fixky.

• Guma

Najvhodnejšia by bola mäkká biela guma. Kvalita je v podstate u všetkých gúm už rovnaká, takže výber môžete nechať na fantázii dieťaťa.

• Strúhadlo

Vhodný je typ, ktorý má uzavretý zásobník na ostrúhaný odpad. Tak si môže dieťa ostrúhať ceruzky aj počas hodiny bez chodenia po triede k odpadkovému košu alebo strúhaniu priamo nad zošitom.

• Pravítko

V prvej triede žiaci ešte nepotrebujú veľké pravítka, postačí jedno menšie napríklad trojuholníkové, aby sa zmestilo do peračníka alebo do dosiek na zošity. Dieťa ho bude mať uložené a vždy po ruke.

• Nožnice

Predávajú sa rôzne druhy a tvarovo odlišné nožnice. Pre prváka sú vhodnejšie tie, ktoré majú mierne zaoblené špičky.

• Obaly na zošity

Pre lepšiu orientáciu dieťaťa v zošitoch je vhodnejšie zabezpečiť budúcemu žiačikovi čisté priesvitné obaly.

• Box (dosky) na zošity

Je lepšie, ak má dieťa zošity uložené v ochrannom obale, kde ich má nielen chránené proti poškodeniu, ale ich má i usporiadané a nie rozhádzané po taške.

• Prezuvky

Neodporúčajú sa šľapky. Deti počas prestávok alebo v školskom klube behajú a v nevhodnej obuvi by mohli prísť k úrazu. Preto sú dobré napríklad klasické papuče s pogumovanou podrážkou alebo pevné sandále.

• Vrecúško na prezuvky

Malo by sa dať zavesiť. Samozrejme malo by  byť dostatočne veľké, aby dieťa nemalo problém si doň uložiť veci.

• Odev na telesnú výchovu

Tepláky (skôr tenšie) alebo pre dievčatá legíny, krátke nohavice, tričko s krátkym rukávom, ak by bolo chladnejšie, teplákovú bundu, ponožky,  športová obuv s bielou podrážkou. Neodporúčajú sa klasické cvičky, sú príliš mäkké a dieťa si môže ľahko pri cvičení vykĺbiť nohu.

• Vrecúško na telesnú výchovu

Vhodným je vzdušný materiál, aby sa úbor na telesnú výchovu mohol dostatočne vetrať.

• Potreby na výtvarnú výchovu

Ochranné oblečenie (starú košeľu alebo gumenú zásteru), savú handričku na utieranie štetcov, vodové farby, temperové farby, štetce, pastelky alebo voskové farbičky, výkresy. Dôležitou pomôckou je aj lepidlo. Praktické je používanie  vysúvateľných lepiacich tyčiniek, ale väčšinou je potrebné kúpiť dieťaťu i klasické disperzné lepidlo. Potrebný je i igelitový obrus, ktorý si dieťa prestrie na stôl počas výtvarnej výchovy. Presný výber a počet potrieb na výtvarnú výchovu  poskytne škola.

• Hygienické potreby

Papierové vreckovky, toaletný papier, jedno balenie papierových vreckoviek v aktovke, mydlo, malý uteráčik s uškom, aby sa dal zavesiť.