• Dôvody na odklad školskej dochádzky

Rodič môže mať pocit, že dieťa ešte nedosahuje potrebnú zrelosť v niektorej zo štyroch hlavných vývojových oblastí vývinu dieťaťa - telesnej, mentálnej, sociálnej a emocionálnej. V takomto prípade musí svoju žiadosť o odklad oznámiť pri zápise do školy a písomne ju predložiť riaditeľovi.

Žiadosť môže, ale nemusí odôvodniť stanoviskom lekára, psychológa, logopéda či riaditeľky materskej školy.

Rodič môže požiadať o odklad dokonca aj vtedy, ak psychológovia rozhodnú, že dieťa je rozumovo a emocionálne spôsobilé začať školskú dochádzku - môže to byť napríklad z vážnych rodinných dôvodov.

Môže sa stať, že ani po ročnom odklade nie je dieťa na školu dostatočne zrelé. V takomto prípade by mal rodič s dieťaťom navštíviť pedagogicko-psychologickú poradňu, aby mohla byť určená preň vyhovujúca forma vzdelávania (špeciálna škola, nultý ročník).

• Kedy sa odporúča odklad školskej dochádzky?

Odklad školskej dochádzky o jeden rok sa odporúča dieťaťu:

1. dieťa sa narodilo medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi
        2. má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety
        3. nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu
        4. nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu
        5. nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať , obúvať, vyzliekať, nevie jesť príborom
        6. nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek)
        7. nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky
        8. je nezrelé, neposedné, netrpezlivé
        9. dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici
      • Riziká skorého nástupu

Ak do školy nastúpi dieťa, ktoré na školské prostredie nie je pripravené, môžu sa vyskytnúť viaceré problémy.

• Dieťa nemusí stačiť tempu výučby a začne zaostávať.
        • Bude mu trvať oveľa dlhšie osvojiť si základné poznatky zo školy než jeho spolužiakom.
        • Začne mať zo seba zlý pocit, stratí sa pocit radosti, a to predsa nikto nechce.
        • Dať dieťa do školy skôr aj napriek tomu, že na to podľa odborníkov ešte pripravené nie je, zanecháva na dieťati negatívne stopy.